fallback

„Паническото“ действие на Фед не успокои Wall Street

Радостта от изненадващото намаляване на лихвите в САЩ се изпари бързо

23:09 | 03.03.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Радостта на фондовите борси в Ню Йорк във вторник от изненадващото намаляване на лихвите в САЩ като част от борбата с последиците от коронавирусната епидемия се изпари бързо. Федералният резерв на САЩ намали непланирано ключовата лихва с половин процентен пункт. Инвестиционният стратег Майкъл О'Рурк от брокерската компания JonesTrading определи решението на Фед като паническа реакция и грешка. „Това няма да накара хората да ходят на кино, конференции, спортни събития или други големи събития“, казва той.

Индексът на сините чипове Dow Jones загуби 3% до 25 922 пункта в Ню Йорк, след като пазарният барометър временно се върна на положителна територия, малко след намаляването на лихвите. Широкият бенчмарк S&P 500 се срина с 2,8%. Технологичният индекс Nasdaq падна с 3 процента.

Пауъл се опита да умилостиви пазарните участници. „Основите на американската икономика остават силни. Но вирусът представлява риск за икономическата активност“. Затова централните банкери единодушно са решили да се намесят със значително и непланирано намаляване на лихвите. Намаленията на лихвите обикновено са с 0,25 процентни пункта. Следващото редовно заседание е насрочено за 18 и 19 март.

"Разбира се, важните решения на този проблем трябва да идват от други играчи, особено от сектора на здравеопазването", призна Пауъл. „Но ние искаме да изпълним нашата роля“.

"Фед не може да се бори с вируса", казва независимият икономист Ед Ярдени. Тук става въпрос за проблеми с веригата на доставки и медицински решения. Паричната политика не може да стори много. Независимо от това: „Намаляването на ставката помага да се смекчи най-лошото", пише в скорошен доклад Шатям Пандай от S&P Global Ratings. Той посочва, че мерките на паричната политика винаги действат със забавяне. „Намалението на процента сега ще помогне за икономическото възстановяване веднага щом опасенията за вируса отшумят“.

Преди това неоправданите надежди за незабавни икономически стимули от страна на големите индустриални страни потиснаха настроението на купувачите. В понеделник Dow се повиши с 5,1% след обявяването на конферентен разговор между министрите на финансите и управителите на централните банки от седемте най-големи индустриализирани страни (G7). Това беше най-големият дневен ръст от единадесет години. Разговорите във вторник не дадоха конкретни резултати. Участниците само потвърдиха желанието си да помогнат на икономиката.

Фед е първата централна банка, която последва съобщението с конкретни действия. По-рано Английската централна банка сигнализираше, че не бърза да намалява лихвите, за да се справи с евентуални икономически проблеми преди следващото си насрочено заседание, въпреки че не изключи подобен ход. По-рано във вторник Марк Карни заяви, че комуникационните канали между централните банки са отворени, но подчерта, че "в различните юрисдикции ще има някои различия в точната форма и времето на тези мерки".

Централната банка на САЩ загатна в направеното изявление в петък за евентулно понижение. В изявлението си Фед включи фразата "действа, както е уместно", която е използвала в миналото, за да сигнализира за намерение за намаляване на лихвите. До края на миналата седмица инвеститорите не виждаха никаква вероятност за намаляване на лихвите на следващото заседание на Фед на 18 март, сега това вече се счита за сигурно.

Биргит Хенслер, експерт по облигации в DZ Bank, обаче се съмнява, че по-нататъшното парично облекчаване може да парира икономическите ефекти на коронавируса. "В крайна сметка намаленията на ключовите лихви или съгласуваните действия на централните банки е малко вероятно да окажат положително влияние върху реалната икономическа среда", написа тя в анализ, преди Фед да намали лихвените проценти.

Веригите за доставки остават нарушени, дори ако условията за финансиране на компаниите отново се подобрят. Не се очаква дори драстични мерки, като хеликоптерните пари, да имат стабилизиращ ефект върху икономиката, ако хората в Хонконг например остават у дома си.

Thermo Fisher беше един от фаворитите на американската фондова борса с повишение на цените от 3,4 процента. Доставчикът на оборудване за лаборатории планира да поеме германския конкурент Qiagen за 10,4 милиарда евро. Двете компании ще си паснат отлично, твърдят анализаторите от Evercore. Листнатите в САЩ книжа на Qiagen се изстреляха с 14 процента.

Сред губещите бяха акциите на Hyatt с отстъпка от над четири процента. Хотелската група издаде предупреждение за приходите си заради коронавирусната епидемия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който превърна силната икономика и възходът на финансовите пазари в основа на кампанията си за преизбиране, засили натиска върху Фед за намаляване на лихвите, тъй като акциите се понижиха, след като коронависурът се разпространи в десетки страни извън Китай.

„Федералният резерв намали лихвите, но трябва допълнително да ги понижи и най-важното - да действа в съответствие с други държави / конкуренти. Не играем на равно ниво. Не е честно спрямо САЩ. Най-сетне е време Федералният резерв да поведе. Повече облекчения и намаления!“, написа в Twitter президентът.

P { margin-bottom: 0.08in }

Два часа преди края на сесията доходността по референтните 10-годишни щатски облигации падна за първи път в историята под 1%, тъй като инвеститорите търсеха да купуват по-безопасни активи, след като Федералният резерв реши по-рано от очакваното да намали лихвените проценти. При днешната търговия 10-годишната доходност достигна 0,993% според Tradeweb, в сравнение с 1,085% в понеделник. Предишният рекорден минимум от 1,031% беше определен в понеделник.

В средата на февруари доходността все още беше около 1,6 процента. Това прави все по-вероятно онова, което дълго се смяташе за немислимо: нулеви лихвени проценти в доларовата зона. Феликс Херман, пазарен стратег за облигации в американския фонд Blackrock, заяви още преди обявяването на намалението на лихвите: „Потокът от новини ще остане негативен с месеци. Затова не считам за невъзможно скоро да достигнем нулевия процент на лихвите за държавните облигации на САЩ".

Според него има два фактора, които тласкат лихвите в САЩ все по-ниско и по-ниско. "От една страна, очакванията за намаляване на лихвите се увеличиха изключително". Сега пазарът очаква четири понижения на лихвите от Федералния резерв на САЩ до края на годината. Това би означавало, че ключовите лихвени проценти в Съединените щати - които са между един и 1,25 процента, ще продължават да падат. Очакването за понижение на ключовите лихвени проценти води до повишаване на цените на държавните облигации и от своя страна намалява доходността.

„От друга страна, държавните облигации на САЩ са една от малкото останали опции в сегашната среда, за да се защитите от пазарна несигурност“, казва Херман. Американските фондови пазари току-що преживяха най-лошата си седмица след финансовата криза. Разпродажбата на фондовите пазари продължи и в понеделник, след решението за лихвите на Wall Street във вторник отново има разпродажби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:51 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още